Założone przez dr Ratha Przedsiębiorstwo Zdrowia jest ewenementem na skalę światową: Wszystkie zyski przekazywane są na rzecz powszechnie użytecznej fundacji.

Wiadomości: Zdrowie…naturalnie!

Brak witaminy D powoduje starzenie się kosci

Wielu osobom nie jest niczym obcym, że niedobór witaminy D ma bezpośredni wpływ na niestabilność i gęstość kości. Tylko nieliczni jednak wiedzą o tym, że brak tej witaminy wiąże się z przedwczesnym starzeniem się kości jak również ze zwiększonym ryzykiem ich złamania. Ostatnimi czasy naukowcom z Kliniki Uniwersyteckiej w Hamburgu-Eppendorf wraz z uczonymi z Lawrence Berkely National Laboratory udało się rozwiązać tę zagadkę.

Więcej... [PDF, 288kB]

 

Kwasy tłuszczowe Omega-3 i zdrowe serce

Kwasy tłuszczowe Omega 3 są dziś znane prawie wszystkim, nie tylko ze względu na coraz większą ilość badań naukowych nad tymi najważniejszymi dla zachowania zdrowia kwasami tłuszczowymi. W ostatnich latach kwasy tłuszczowe Omega 3 stały się modne i „odkrył” je dla własnych potrzeb również przemysł spożywczy. Praktycznie każdemu z nas, robiącemu zakupy spożywcze, wpadła w oko nazwa „Omega 3” - chociażby w regałach z margaryną, w zamrażarkach z rybnymi paluszkami, czy na półkach drogeryjnych, jako kapsułki z olejem rybim. Podkreśla się szczególnie ich funkcję ochronną dla serca. Ale czym tak naprawdę są kwasy tłuszczowe Omega 3 i dlaczego wywierają pozytywny wpływ na zachowanie zdrowia układu krążenia? Na te pytania chcemy odpowiedzieć w naszej dzisiejszej serii informacyjnej „Zdrowie – naturalnie!”

Więcej... [PDF, 288kB]

 

Witamina E w prewencji choroby Alzheimera:

Badanie naukowe potwierdza znaczenie wszystkich naturalnie dostępnych form witaminy E

Choroby demencyjne dotykają milionów Europejczyków, w samych Niemczech zdiagnozowanych jest ponad milion pacjentów, jednocześnie przybywa corocznie ponad 200 tys. nowych przypadków. Najczęstszą formę demencji stanowi choroba Alzheimera z 700 tys. rzeszą dotkniętych nią pacjentów, w Polsce szacuje się, że liczba chorych na Alzheimera przekroczyła już 200 tys. Cechami charakterystycznymi dla chorób demencyjnych są zaburzenia osobowości i pamięci spowodowane obniżającą się sprawnością umysłową. Do czynników wywołujących te coraz częstsze schorzenia zaliczyć można – obok naturalnych procesów związanych ze starzeniem się organizmu i predyspozycjami dziedzicznymi – zaburzenia metaboliczne mózgu, chorobę sercowo-naczyniową, zakłócenie gospodarki hormonalnej, jak również czynniki środowiskowe, nadmiar bodźców i wpływ stresu.

Więcej... [PDF, 285kB]

 

Phytobiologicals - Cześć 5: EGCG (galusan epigallokatechiny)

Rośliny zawierają szacunkowo od 60 000 do 100 000 różnorodnych czynnych substancji o potencjalnym działaniu leczniczym. Medycyna ludowa od dawna wykorzystywała te właściwości roślin w zapobieganiu i zwalczaniu chorób. Ta wiedza nie tylko została zachowana przez pokolenia, ale również w ciągu ostatnich lat została pogłębiona i nastąpił jej dalszy rozwój. Dzisiaj, coraz to większa ilość badań naukowych dostarcza dowodów na temat znaczenia i mechanizmów działania specyficznych substancji zawartych w roślinach dla zdrowia. Skuteczność i korzyści zdrowotne płynące ze stosowania biologicznych ekstraktów roślinnych zostały potwierdzone w licznych badaniach klinicznych i naukowych i stanowią one przedmiot naszych dzisiejszych rozważań.

Więcej... [PDF, 263kB]

 

Phytobiologicals - Cześć 4: Kurkumina

Phytobiologicals, czyli bioaktywne ekstrakty roślinne, można ogólnie przyporządkować do grupy tzw. wtórnych substancji roślinnych. Pojęcie „wtórny” nie ma w tym wypadku znaczenia - „drugorzędny”, a wręcz przeciwnie – substancje wtórne są wynikiem wyspecjalizowanego metabolizmu i obejmują dużą ilość wysoce aktywnych związków dla zachowania zdrowia i dobrego samopoczucia.

W naszej dzisiejszej publikacji skoncentrujemy się na biologicznie aktywnym związku roślinnym (Phytobiologicals), który od ponad 5000 lat z powodzeniem wykorzystywany był i jest w kuchniach świata, jako przyprawa lub składnik mieszanki przypraw. Dziś naszą uwagę zajmie znana indyjska przyprawa - kurkumina.

Więcej... [PDF, 952kB]

 

Phytobiologicals - Cześć 3: Resweratrol

Phytobiologicals są naturalnymi związkami pochodzenia roślinnego (gr. phytos), które uczestniczą w prawidłowym metabolizmie komórek.

Działanie roślin i ekstraktów roślinnych znane jest ludziom od tysięcy lat. Zioła, wyciągi roślinne, napary z powodzeniem wykorzystywano do złagodzenia chorób i rozwiązywania problemów zdrowotnych. Kuracje roślinne stanowiły podstawę terapii naszych przodków, choć często nie zdawali sobie oni dokładnie sprawy z mechanizmów działania poszczególnych roślin i ich ekstraktów.

Dziś jest inaczej – badania naukowe dostarczają nam informacji na temat działania roślin i ziół na poziomie metabolizmu komórek. Możemy dokładnie określić budowę poszczególnych związków roślinnych, a korzyści płynące z ich stosowania zbadać i potwierdzić naukowo. Wiele cennych składników roślinnych, korzystnych dla organizmu człowieka, jest dziś powszechnie dostępnych w określonych ilościach i optymalnym składzie.

W naszej kolejnej publikacji, skoncentrujemy się na aktywnym związku roślinnym – resweratrolu. Resweratrol jest flawonoidem z dużej grupy polifenoli, której korzystne działanie na ludzki organizm zostało już wielokrotnie potwierdzone w badaniach naukowych.

Więcej... [PDF, 324kB]

 

Phytobiologicals - Cześć 2: Glukozynolany

– Ekstrakty z roślin z rodziny krzyżowych –

Phytobiologicals – czyli naturalne substancje pochodzenia roślinnego - są bardzo ważne dla podstawowego zaopatrzeniu naszego organizmu w niezbędne do życia składniki odżywcze. Należąca do nich grupa związków organicznych tzw. glukozynolanów ma duży potencjał w ochronie i utrzymaniu zdrowej funkcji naszych komórek.

Wyniki badań nad rolą tych naturalnych związków dla naszego zdrowia są inspiracją dla coraz szerszej rzeszy naukowców świadomych roli, jaką te aktywne substancje roślinne odgrywają w zachowaniu optymalnych funkcji organizmu.

Z powodu ogromnej różnorodności tych występujących w naturze substancji niezbędna jest zarówno intensyfikacja prac badawczych, jak i rozszerzenie asortymentu tych substancji naturalnych, które możemy spożytkować dla naszego zdrowia.

Nasza dzisiejsza informacja poświęcona jest ważnej grupie biologicznie aktywnych substancji roślinnych, które są przedmiotem coraz to rosnącego zainteresowania i licznych badań naukowych. Grupa ta obejmuje aktywne substancje pochodzące z roślin należących do rodziny krzyżowych.

Rodzina krzyżowych, do której należą różnego rodzaju warzywa kapustne, rzeżucha, rzepa, biała i czarna gorczyca, jak również rzepak, z jej wysoką zawartością aktywnych biologicznie substancji, daje możliwość wzbogacenia naszej diety w składniki ważne dla zdrowia. Na szczególną uwagę zasługują tzw. glukozynolany (glukozynolaty).

Glukozynolany są to glikozydowe związki siarki i azotu, które nadają warzywom kapustnym ich gorzkawy smak, a gorczycy i chrzanowi ostry i piekący. Związki te zawierające siarkę pełnią funkcję chroniącą rośliny przed chorobami, wykazując silne działanie przeciwbakteryjne i przeciwgrzybicze.

Więcej... [PDF, 1.4MB]

 

Phytobiologicals część 1: kwercetyna

Nazwa „Phytobiologicals” obejmuje grupę różnorodnych biologicznych substancji pochodzenia roślinnego, których ludzki organizm nie może sam wyprodukować a potrzebuje ich do utrzymania optymalnego zdrowia. Te czynne substancje są metabolitami naturalnej przemiany materii warzyw, owoców i innych roślin. Phytobiologicals pełnią różnorodne funkcje, jak np. nadają warzywom i owocom ich charakterystyczny kolor, zapach, czy smak. Wiele z tych substancji rośliny wykorzystują do ochrony przed szkodnikami, promieniami UV, czy innymi czynnikami chorobotwórczymi mogącymi przyczynić się do uszkodzeń ich komórek i prowadzić do zniszczenia roślin.

Okazuje się, że ludzki organizm jest doskonale przystosowany do spożywania, jak i wykorzystania we własnym metabolizmie, czynnych substancji roślinnych, a zawdzięczamy to wegetariańskiej diecie naszych przodków. Jednak dopiero teraz znaczenie Phytobiologicals dla zachowania naszego zdrowia znajduje coraz to głębsze dowody zarówno naukowe, jak i kliniczne i staje się przedmiotem coraz szerszych badań. Potwierdzono już różnorakie znaczenie tych aktywnych substancji w organizmie, m.in. jako antyoksydanty w mechanizmach ochrony komórkowej, w ochronie przeciw wirusom, bakteriom, grzybom, czy innym szkodliwym czynnikom.

Bazując na zgromadzonych setkach badań naukowych i epidemiologicznych wyraźnie widać zależność pomiędzy spożyciem Phytobiologicals w diecie i ryzykiem wystąpienia chorób, takich jak: rak, choroby sercowo-naczyniowe i inne. Badania potwierdzają też pozytywny wpływ roślinnych substancji czynnych na funkcję systemu immunologicznego u ludzi. Te wszystkie wyniki nie mogą być dłużej ignorowane, ponieważ stanowią niepodważalny dowód skuteczności Phytobiologicals w zmniejszaniu ryzyka wystąpienia wielu chorób i zachowania optymalnego zdrowia.

Więcej... [PDF, 937kB]